Zdarzyło się tak, że w trakcie studiów pracowałam w salonie odzieżowym. W świece shoppingu obowiązywała taka niepisana zasada, że najpierw kupuje się suknię wieczorową, a później dobiera do niej żakiet, torebkę, buty i biżuterię. Zdarzały się jednak sytuacje, kiedy shoppowiczki zaopatrzone były w dodatek do, którego to trzeba było znaleźć, dopasować wieczorowa kreację. Sami uznacie, że to zła kolejność…
Dom i działka to synonimy kreacji i dodatków. Eksperci radzą, aby najpierw wybrać dom marzeń, a następnie kupić działkę. Ja nie należę do tych szczęśliwców, ponieważ stałam się posiadaczem działki jeszcze zanim zapadła decyzja o budowie domu.
Mimo to pechowcem się nie nazwę, bo jak tu narzekać i mówić o pechu, kiedy dostaje się działeczkę w prezencie. W tym miejscu należy podziękować babci:
DZIĘKUJĘ BABCIU!
Dla tych wszystkich, którzy planują budowę i nie są szczęśliwcami z aktem własnościowym działki przedstawiam aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie wyboru gruntu pod budowę:
- lokalizacja: odpowiedzmy sobie na pytanie - preferujesz miejski zgiełk, spokój przedmieść, czy może świeże wiejskie powietrze?
- infrastruktura: dostępność komunikacji publicznej, szkoły, kościoła, przychodni, sklepów – co jest, będzie dla Ciebie ważne?
- ukształtowanie terenu: malownicza działka na urwisku w pobliżu rzeki, może być piękna, ale koszt budowy fundamentów, może być droższy. Czy nie są to tereny zalewowe?
- rodzaj gruntu: wysoki poziom wód gruntowych, grunty wysadzinowe i torfowe to elementy, które będą rzutowały na wyższe kosztu budowy. Czy warto wykonać badania geologiczne?
- dojazd do działki: bez dojazdu do działki nie otrzymamy pozwolenia na budowę!
- sąsiedztwo: porozmawiajmy z przyszłymi sąsiadami, zwiedźmy okolice, czy nie ma zakładów generujących hałas i nieprzyjemne zapachy, czy nie przelatują samoloty, czy nie ma w planach budowy autostrady?
- dostępność mediów: sprawdźmy czy działka jest uzbrojona, jeśli nie to w jakiej odległości znajdują się media; późniejsza budowa i projektowanie przyłączy może generować wysokie koszty.
- ochrona przyrody i zabytków: jeśli działka znajduje się na terenie chronionym, mogą pojawić się duże obostrzenia, co do budowy nowych zabudowań; ponadto już istniejące zabudowania mogą być chronione i nie będzie można ich wyburzyć. Pamiętajmy, aby wyciąć stare drzewa również potrzebne jest pozwolenie.